Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tot raul e spre bine?

5 posters

Go down

Tot raul e spre bine? Empty Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Fri Jul 20, 2012 10:07 am

Fiindca tot am dat acum vreo ora afara un membru cu personalitate nu tocmai placuta, care se simtea prea important ca sa posteze dar intra de 4 ori pe zi ca sa vada ce-am mai scris noi, fraierii.... Mi-am reamintit de niste lucruri pe care le-am invatat demult, prin multe experiente : tot ceea ce ni s-a intamplat, chiar daca pare aiurea, ne-a condus la momentul de Acum. La ce ma refer in situatia de fatza : daca nu ar fi fost acest personaj, un alt membru activ al nostru nu ar fi ajuns aici Cool
Subiectul topic-ului: ce experiente ati avut fiecare din care ati inteles ca daca nu vi se intampla "raul", nu ar fi aparut nici situatia "buna" de dupa?


Last edited by Corinna on Mon Aug 06, 2012 3:48 am; edited 1 time in total
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by ⊙ Mon Aug 06, 2012 2:55 am

Banuiesc ca titlul topicului ar trebui sa fie "Tot raul spre bine".

Raspunzand la intrebarea ta din titlul topicului, categoric da, iar in ceea ce priveste experientele personale care sa vina in sprijinul acestui raspuns, sunt multe de spus, evenimente mai importante sau marunte, toate vin in sprijinul raspunsului.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Mon Aug 06, 2012 3:51 am

Mda, uneori sunt prea prinsa in vartejul cuvintelor si scriu prostii Embarassed Am modificat adineauri. Spui ca toate vin in sprijinul raspunsului.... de acord. a observat insa ca uneori nu e vorba doar de raspunsuri, cat de lectii de viata, de maturizare, de cunoastere. De exemplu mie mi -sau intamplat multe lucruri neplacute, desi nu cautam neaparat un raspuns, insa in urma acelor experiente am invatat lucruri care apoi in alte situatii mi-au fost extrem de utile. Revin putin mai tarziu cu povestea celei mai distructive relatii sentimentale pe care-am avut-o si de care ma tot intreba Temiz Smile
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Tue Aug 07, 2012 3:02 am

Asa, hai ca scriu acum, sper sa nu ma invart in detalii inutile si totusi sa acopar subiectul cat mai ok. Povestea a inceput pe cand aveam vreo 20-21 de ani si tocmai suferisem o mare deceptie sentimentala, in sensul ca un tip pe care il percepeam drept special, potrivit etc ma respinsese. Precizez acest detaliu pentru ca, la fel ca si in cazul lui Temiz, constat ca atunci cand suntem mai vulnerabili, mai dezamagiti, tindem sa ne aruncam in ceva total nepotrivit in cautare de consolare. Asadar, eram intr-o etapa a vietii mele in care incepusem sa nu mai cred ca exista relatii reusite, compatibilitate reala , in care acceptam sa fiu dusa de val si sa nu mai incerc sa atrag spre mine ceva anume. A aparut atunci un tip care nu avea nici una din trasaturile pe care le cautam eu in mod normal la un partener ( armonie fizica, interes pentru cunoastere, introvertire) . Ce mi-am zis: ia sa dau o sansa si cuiva diferit, poate sunt eu prea pretentioasa si de-aia sunt nefericita...
Ce-a urmat? Vreo 3 ani jumatate de calvar, de umilinta, calcare in picioare a tututor valorilor mele... fiindca omul pe care il considerasem simplu din cauza lipsei mele de atentie, s-a dovedit a fi un complexat agresiv, mereu invidios pe altii si in cautare sa demonstreze "valoarea lui" (exact ca la manelisti) si vesnic nemultumit de mine, in raport cu altele pe care le vedea in jur ca-s mai frumoase, mai bogate, mai.... cum visa el. mi-a fost extrem de greu sa ma rup de starea in care intrasem pentru ca ajunsese sa ma convinga ca ceea ce apreciam eu : educatia, empatia, cunoasterea nu valorau nimic si... cine sa ma placa pe mine asa plina de defecte, cum sa reusesc eu sa realizez ceva daca n-am potential?
In fine, in cele din urma mi-am regasit, cu greu, puterea si m-am eliberat. Mi-a mai luat vreo 2 ani ca sa pot macar sa imi amintesc toate intamplarile din acea perioada, toata umilirea suferita, a fost o vreme in care pur si simplu mi se parea ca cineva mi-a sters din memorie vreo 3 ani si m-am trezit brusc dupa un somn lung. Abia dupa acei 2 ani am reusit sa procesez corect fiecare intamplare, cate un episod pe rand, pe masura ce-mi amintesc, si ca imi vad si greselile mele, nu doar ale lui.
Si acum, de ce am scris toate astea la topic-ul : "tot raul e spre bine"? Fiindca experienta asta a fost una meritata... una care m-a trezit la realitate, care m-a invatat sa lupt pentru ce valorez, care mi-a aratat la ce duce iresponsabilitatea in decizii si nu in ultimul rand, m-a facut constienta de faptul ca esecul meu cu tipul de care pomenisem la inceput s-a datorat in special mie, fiindca mult timp n-am inteles ca pot sa ma schimb, sa ma dezvolt, aveam impresia ca fiecare om e intr-un anume fel si nu ne putem schimba, ne putem doar accepta sau nu. Si nu in ultimul rand, de-a lungul acelor ani de relatie defecta, am avut ocazia sa intalnesc oameni care si acum imi sunt prieteni, sau sa fiu pusa in situatii si medii in care din proprie initiativa nu as fi ajuns si din care, de asemenea, am invatat multe si mi-au largit mult orizonturile. Evident, mai am destul de lucru in a ma dezvolta pe mine si a intelege mecanismele relatiilor umane, dar macar acum am o perspectiva mai larga decat inainte Smile
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by ⊙ Tue Aug 07, 2012 3:20 am

'Raul' in viziunea oamenilor este legat de suferinta, iar in exemplul tau din comentariul initial, suferinta este si nu prea este, in principal pentru ca nu este directa, proprie, asa cum este in experinta ta privind deceptia sentimentala.

In ceea ce ma priveste, un exemplu personal ar fi urmatorul: am avut un accident cu masina, in urma caruia pe o perioada scurta de timp nu am putut sa ma folosesc nici macar de carje, pentru a ma deplasa, a trebuit sa ma tarasc prin casa. Am simtit pe propria piele suferinta de a nu fi in stare sa realizez deplasarea naturala pe propriile picioarele. Banuiesc ca nu e nevoie sa mai spun efectul acestei experiente, desi prin felul meu de a fi, aceasta lectie nu a facut decat sa-mi arate ca sunt pe calea care mi se potriveste cel mai bine.

Suferinta isi are rolul ei, si cu adevarat este o binecuvantare, nu un necaz cum crede omul in ignoranta sa. Si cu cat suferinta este mai puternica si mai adanca cu atat intelegerea ce-i urmeaza este mai profunda.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Tue Aug 07, 2012 11:36 am

O wrote:
In ceea ce ma priveste, un exemplu personal ar fi urmatorul: am avut un accident cu masina, in urma caruia pe o perioada scurta de timp nu am putut sa ma folosesc nici macar de carje, pentru a ma deplasa, a trebuit sa ma tarasc prin casa. Am simtit pe propria piele suferinta de a nu fi in stare sa realizez deplasarea naturala pe propriile picioarele. Banuiesc ca nu e nevoie sa mai spun efectul acestei experiente, desi prin felul meu de a fi, aceasta lectie nu a facut decat sa-mi arate ca sunt pe calea care mi se potriveste cel mai bine.

Ba eu chiar te-as ruga sa detaliezi mai mult despre efectul pe care ai mentionat ca l-a avut experienta asta, cat si despre ce cale este vorba ca ti se potriveste. Nu vreau sa proiectez presupunerile mele asupra experientei tale, de aceea prefer sa fiu sigura ca am inteles la ce te referi.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by ⊙ Wed Aug 08, 2012 3:51 am

In primul rand, accidentul de masina nu s-a produs din vina mea, deci s-ar putea spune ca nu eu am fost vinovat de suferinta si nu-mi puteam spune ca mi-am facut-o cu mana mea; altcineva era de vina; la prima vedere, dar eu stiu ca totul a fost exact cum trebuia sa fie.

Momentul in care ma taram prin casa a fost oarecum apogeul suferintei, dar suferinta, intr-o masura din ce in ce mai mica e adevarat, a urmat de-a lungul timpului pina mi-am revenit complet si am putut sa merg si mai ales sa alerg. Suferinta nu a fost fizica, decat in primele saptamani, cat mai ales psihica datorata faptului ca nu puteam sa merg normal. Vorba inteleapta "nu-ti dai seama ce ai pina nu pierzi" am simtit-o pe propria piele. Simplul fapt de a merge pe propriile picioare, e un lucru atat de important, incat oamenii in goana lor prin viata nu acorda importanta cuvenita, ca atatea altor lucruri marunte la prima vedere, dar importante cu adevarat. Ocazia de a vedea viata si din aceasta perspectiva mi-a deschis ochii si asupra celor care sunt in situatii asemanatoare cu cea prin care am trecut, nu ca as fi fost orb dar a mai fost un impuls in directia buna.

Nu mai spun ca in urma accidentului puteam nici sa nu scap cu viata; locul meu, "locul mortului", aproape nu mai exista, am fost scos cu descarcerarea, m-am ales numai cu picioarele afectate, 'norocul' meu ca nu traiam ca sa mananc si eram destul de slab.

Impulsul principal al intregii experiente, a fost sa fiu, in continuare, multumit cu ceea ce am, totul este exact cum trebuie sa fie, si cel mai important, nu conteaza cat traiesc ci cum traiesc.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by temiz Fri Aug 17, 2012 12:16 am

In ceea ce priveste accidentul lui O. Astfel de evenimente care se sfarsesc cu diverse parti vatamate ale corpului ne arata cat de vulnerabili suntem si cat de putin ne dam seama de ceea ce avem chiar in noi, cu noi. Acest fapt are loc, probabil, din cauza ca noi consideram ca nu ni se poate intampla nimic, ca e normal sa fim mereu intregi, iar cand ne gasim in fata unei situatii de genul acesta avem un soc.

In ultima vreme am probleme cu gatul caracterizate prin crize de tuse. Intr-un timp, atunci cand incepeam sa tusesc ramaneam fara aer, simteam ca ma sufoc ca si cum as fi avut niste crize de astm. Senzatia este destul de neplacuta si ma face sa ma simt incredibil de vulnerabila, ca si cum as fi ramas fara suflu, imi aminteste de faptul ca si mie mi se pot intampla astfel de lucruri; asta, apropo de vorba pe care ai zis-o O: "nu-ti dai seama ce ai pana nu pierzi".
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by ⊙ Mon Aug 20, 2012 3:04 am

Urmarile accidentului nu au avut efectul unui soc asupra mea, socul a fost mai mult pentru cei din jurul meu. Privind acum incheierea comentariului anterior, realizez ca nu am ales inspirat cuvintele, tendinta de "new age" care reiese din mesaj nu mi se potriveste.

Si oarecum off topic, privitor la evenimentul care a dus la crearea acestui topic, poate ar fi bine sa faci "curatenie" privind membrii care sunt inactivi, altfel actiunea ta pare partinitoare, dand afara un membru si inchizand ochii pentru ceilalti membri.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Mon Aug 20, 2012 4:48 am

Am vorbit in particular cu toti membrii inactivi iar cei care n-au fost dati afara sunt cei care si-au cerut scuze ca acum sunt foarte ocupati, dar mai incolo si-ar dori sa scrie; de aceea am decis sa ii mai las. Ceilalti m-au luat cu replici gen : "de fapt nu cred ca am ce sa scriu" sau "da, da, sigur, o sa intru", dar nu s-au tinut de cuvant nici dupa 2 saptamani, asa ca mi-am dat seama ca pierd timpul cu ei.

Daca era sa ii las pe toti, am fi fost acum in jur de 25-30.....
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Saturnnatar Tue Aug 21, 2012 12:29 am

De ce te-ar deranja daca actiunea ei ar parea partinitoare, O ? Daca spui ca ar parea, inseamna ca tu stii ce e in spatele aparentelor. Atunci ?
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by ⊙ Tue Aug 21, 2012 1:58 am

Nu ma deranjeaza absolut deloc actiunea in sine, a fost doar o observatie, in scopul constructiv al ideii de forum. Iar folosirea verbului "a parea", prin insasi definitia sa, numai cunoasterea sigura nu inseamna.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Tue Aug 21, 2012 2:51 am

Hai sa revenim la subiect.... Saturnnatar, tu ce parere ai de ideea topic-ului? Ai sa ne impartasesti vreo experienta care sa confirme sau infirme teoria?
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Saturnnatar Tue Aug 21, 2012 4:30 am

Experientele negative sunt experiente negative. Ce faci cu ele, depinde de tine, de ceea ce vrei si (crezi ca) poti. Am avut si eu experiente negative cu duiumul, pe plan emotional, social, fizic. A fost alegerea mea mereu sa fac din ele niste unelte prin care am crescut, si deci alegerea mea a facut ca tot raul sa fie spre bine. Daca alegeam sa raman in propria mocirla, tot raul nu mai ducea spre nici un bine.

Evenimentele din viata mea nu le mai cataloghez drept bune sau rele, intr-un final. Poate in discutii le mai caracterizez asa, dar in procesele mele rationale exista doar un singur tip: experiente. Ce fac eu din ele si cu ele, acolo vor aparea etichetele care le vor merita experientele ulterior.

E usor de spus ca a fost o experienta rea sa cazi de la inaltime si sa ramai paralizat. Dar ne uitam doar la pierdere, nu si la ce putem castiga. Unii numesc asta optimism. Eu ii spun supravietuire emotionala mai ales. Pentru ca daca nu reusim sa cautam partile constructive din orice experienta (daca nu imediat, atunci dupa descarcarea de posibilele reactii de moment), sanatatea noastra emotionala, sufleteasca pana la urma, se duce dracu. Si sfarseste foarte urat. Este doar o solutie practica pe care am invatat sa o aplic pentru a nu imi accentua dezechilibrele care ar putea sa prinda forma de pe urma unor experiente neplacute.

Dar pot spune clar ca din experientele neplacute am invatat cele mai multe in viata asta, nu din cele placute.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Corinna Thu Sep 06, 2012 12:33 am

Bun , de acord cu tine, dar uite... sunt in viata experiente "negative" din care chiar nu ai neaparat ce invata, insa ele se dovedesc utile mai tarziu. Ma refer la genul de situatiisau in care un mic incident te opreste sa ajungi la o intalnire importanta care sa te ajute in cariera, ratarea unei relatii pe care ti-ai dorit-o foarte mult.... evenimente de care insa mai tarziu iti dai seama ca daca ar fi decurs asa pozitiv cum ai fi dorit, ti-ar fi blocat alte lucruri care se intampla mai apoi.
In cazul meu, cel mai evident exemplu il pot da in privinta carierei: desi am predispozitie spre activitati intelectuale, de cand ma stiu mi s-au pus piedici in directia asta, de la probleme care sa ma impiedice sa ajung la examene, la incurcaturi administrative care sa ma afecteze foarte rau, la interventia altora cu relatii si tupeu care sa se puna inaintea mea... Ce am descoperit insa recent este ca.... daca piedicile astea nu ar fi aparut si as fi ajuns in momentul de fatza sa am o cariera dupa standardele societatii, as fi ajuns foarte stresata , nefericita, as fi fost fortata sa inhib multe laturi ale mele care ma definesc, pe scurt, mi-as fi pierdut libertatea de manifestare naturala.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by temiz Sun Nov 18, 2012 1:30 pm

Nu tot ceea ce ne dorim este si cea mai buna varianta pentru noi. Asa cum spui, Corinna. Evenimente simple care ne impiedica mersul vietii noastre precum ne doream (gen intarzieri la diverse evenimente, mici incidente, etc) ne conduc incet, incet catre altceva ce pare, la inceput, a fi ceva ce nu doream, dar apoi se contureaza si vedem ca, de fapt, aici trebuia sa ajungem (cum ai spus despre faptul ca in prezent nu ai ajuns in randurile societatii cu acea munca stresanta).
Cel mai mare test este sa stii sa treci peste acea situatie neplacuta, acea experienta pe care refuzi sa o crezi, sa o intelegi si te incapatanezi sa te agati de ea, sa o repari. Poate ca multi spun ca te ajuta foarte mult timpul, insa nu doar el te ajuta, ci si tu, prin propria vointa. Tu decizi in ce directie sa o apuci, aici ma refer la acel optimism sau pesmism, supravietuirea emotionala de care zice Saturnnatar. E foarte usor sa dai vina pe cei din jur, sa te declari victima si sa iti plangi de mila, sa nu faci nimic pentru tine, sa nu reconsideri situatia.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Mihneea Tue Jan 08, 2013 11:21 am

Foarte amplu subiect! Mi-a placut ce am citit, fiecare a impartasit aici experiente si concluzii bogate despre "evenimentele rele" care i-au adus ceva bun.

Da, si eu am trait asa ceva. Mi-a atras atentia ce a spus Corina despre experientele pe plan profesional. Mi s-a intamplat in primavara trecuta sa fiu acceptata la un nou job, unde urma sa primesc o leafa cu vreo 1000 lei mai mare decat aveam eu atunci si sa lucrez intr-un mediu elegant. Pentru ca aveam de facut investitii mari si criza se accentuase la noi la firma, am decis sa plec. Insa... am avut de asteptat. Ce? Aparent, sa se hotarasca nu stiu care sef din noua firma sa semneze cererea mea de angajare. Am asteptat ... 2 luni. In aceste doua luni, viata mea s-a schimbat. Lucrurile si-au revenit la normal, eu m-am implicat mai tare la locul de munca, am reinceput cursurile de germana care imi dau mari satisfactii, am reusit sa achit un mic credit si m-am vazut instalata in noul apartament. Reusisem sa depasesc poate cel mai greu moment (cea mai grea iarna) de pana atunci. Cand, dupa cele 2 luni, noua firma m-a sunat sa facem actele de angajare... nu mai eram disponibila.
Ca sa aflu recent ca firma este intr-un mare haos si nu-si plateste angajatii, in timp ce pentru mine anul a curs intr-un mod fericit.

Se pot da multe exemple. Pe plan emotional, ma bucur acum de fiecare suferinta prin care am trecut cu bine (intelegand, asimiland invatatura, bucurandu-ma de beneficiile lectiei, schimbandu-ma, eliberandu-ma si devenind, iata, mai fericita), dar nu ma pot bucura de suferintele unor renuntari facute in contra mea insami, pe care nu le-am inteles, pe care nu le-am acceptat, pe care nu le-am iertat (nici mie, nici celor care "m-au silit" sa renunt).

Mihneea

Posts : 7
Join date : 2013-01-05

Back to top Go down

Tot raul e spre bine? Empty Re: Tot raul e spre bine?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum