Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce reprezinta aceasta imagine?

4 posters

Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by y6LD5hihUKYb Sun Aug 26, 2012 6:56 am

Stimati forumisti,

Browsam forumul si dintr-o data aceasta imagine mi-a izbit privirea:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ce reprezinta aceasta imagine? Nu sunt foarte lamurit?

Multumesc.

y6LD5hihUKYb

Posts : 9
Join date : 2012-08-19
Location : @bed

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by Corinna Sun Aug 26, 2012 11:00 pm

Sunt reclame default, din cauza ca forumul e gratis. Nimeni de aici nu are legatura cu tot ce apare sus pe bara aia. Am explicat deja asta in alt topic: [You must be registered and logged in to see this link.]

Ce-i drept, pana acum imagini de genul asta chiar nu vazusem Neutral
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by Saturnnatar Sun Aug 26, 2012 11:18 pm

Deobicei reclamele sunt date in functie de interesele pe care browserele le descopera ca le ai prin diverse cookies sau alte trebusoare. Daca tinzi sa cauti tot felul de lucruri pe anumite limbi (sa zicem... germana) sau cu un anumit context, la reclame iti vor aparea chestii pe masura. Eu pana acum nu am vazut nici o reclama pe germana sau cu parti goale ale corpului aici pe forum Razz

In plus, de ce te-a izbit ? Nu e ca si cum nu ai mai fi vazut asa ceva, si stii bine ca nu e ceva ce promovam aici pe forum.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by ⊙ Mon Aug 27, 2012 2:37 am

Corinna si Saturnnatar ti-au raspuns destul de succint dar au cuprins esentialul. Internetul are o parte la vedere si una ascunsa. Partea ascunsa poate indeplini, printre altele, si functia de a urmari, centraliza si stoca informatii care sunt folosite in scopuri diferite, in cazul nostru in scop comercial.

Un program care iti poate arata cine urmareste datele de pe siteul respectiv il poti descarca de pe [You must be registered and logged in to see this link.] Astfel, vei descoperi faptul ca pe acest forum exista 3 'trackers', adica companii private ce folosesc datele stranse in scop comercial, si anume: Google Analytics, AddThis si DSNR Media Grup.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by Saturnnatar Mon Aug 27, 2012 2:39 am

Da, si pe langa asta, ele mai pun si cookies pe computer de unde iau principalele subiecte cautate si iti dau reclame ulterior pe masura, pe diverse site-uri, nu doar pe 1-2 site-uri.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by ⊙ Mon Aug 27, 2012 3:49 am

Dupa cate stiu, 'cookie-urile' sunt partea mai rudimentara, initiala, a colectarii de informatii. 'Cookie-urile' sunt administrate de compania de care apartine siteul, pe cand 'trackerii' sunt companii, terta parte, care au acces direct, in urma intelegerilor incheiate cu siteul respectiv, la aceleasi informatii ce sunt colectate de 'cookie-uri'. Sunt diferite tipuri de 'cookie-uri', nu toate colecteaza informatii in scop comercial.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by y6LD5hihUKYb Mon Aug 27, 2012 9:47 am

Multumesc pentru lamuriri. Razz

Se pare ca reclamele devin din ce in ce mai agresive si au reusit sa treaca de suita Adblock+NoScript.

y6LD5hihUKYb

Posts : 9
Join date : 2012-08-19
Location : @bed

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by ⊙ Tue Aug 28, 2012 2:35 am

Totul se vinde in ziua de azi. Pina si spiritualitatea. Nu se putea ca cea mai accesibila si mai mare piata - internetul - sa scape de aceasta tendinta.

Fac o ultima mentiune. In comentariul anterior am scris ca cookies-urile sunt administrate de siteul proprietar; am vrut sa spun ca acestea au evoluat de la cele 'first-party' la cele 'third-party', si ele sunt folosite, in prezent, impreuna cu alte tehnologii web 'third-party' ce sunt incluse direct in site, fata de cookies-uri care se trimit spre site la fiecare accesare.
⊙

Posts : 46
Join date : 2012-08-06

Back to top Go down

Ce reprezinta aceasta imagine?  Empty Re: Ce reprezinta aceasta imagine?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum