Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ingrijirea parului

2 posters

Go down

ingrijirea parului Empty ingrijirea parului

Post by sorana Thu Jan 10, 2013 12:18 pm

m-am gandit sa deschid acest topic pentru ca produsele de ingrijire a parului sunt tot mai scumpe sau pentru ca anumite branduri continua testarea pe animale. majoritatea tratamentelor de par pe care le folosesc sunt organice si foarte simplu de preparat, insa extrem de eficiente!
pentru hidratarea parului, uleiul cald este un remediu fantastic. orice tip de ulei e bun (floarea soarelui,masline,samburi de struguri(20lei/750ml),argan (nu stiu exact cat costa, insa are un pret ridicat si cantitatea e relativ mica),ricin-insa doar la radacina parului deoarece este foarte greu de indepartat printr-o spalare obisnuita). dupa ce aplicati uleiul cald de-a lungul firelor de par, infasurati parul intr-un prosop fierbinte pentru cateva ore (eu odata la 30 min. dau prosopul jos si-l ud cu apa fierbinte). puteti si sa inlocuiti prosopul cu o naframa sau o casca de dus, iar cu uscatorul de par sa incalziti suprafata parului.

puteti si sa combinati uleiurile, nu este obligatoriu sa folositi doar un tip.


pentru restabilirea proteinelor eu prepar un pireu format dintr-un avocado (max.5 lei/bucata), un galbenus de ou, putina miere si o banana. puteti adauga si putin ulei daca doriti ca si compusul sa fie mai lichid sau nu este necesar sa folositi toate ingredientele odata, insa avocadoul este ingredientul principal. de asemenea nuca de cocos (3-4lei/buc.) este un remediu genial. este mai greu de spart, curatat si macinat, insa merita efortul. eu folosesc tirbusonul pentru a scoate sucul din ea, il incalzesc si-l aplic pe varfuri si cat de mult posibil pe lungimea parului. apoi razalesc nuca si o pun intr-un vas, acoperind-o cu apa. dupa cateva ore o sa se aleaga la suprafata apei ca un fel de 'smantana' care este plina de proteine si la fel ca si sucul, o aplic de-a lungul firelor de par. stau cu mixul in par cateva ore, sub o casca de dus.

dupa fiecare spalare, obisnuiesc sa-mi lipezesc parul cu otet de mere si miere de la Complex Apicol (4lei/1l) diluat in apa (2-3linguri de otet la 5l de apa). otetul ajuta la stoparea caderii parului si-l face foarte stralucitor.

parul meu natural este uscat si pe deasupra il si vopsesc, asa ca in zilele in care devine uscat la varfuri, folosesc un spray leave-in de la GLISS cu 7 uleiuri si cheratina(13lei).
o masca buna de par trebuie sa aibe atat cheratina, proteine dar si filtru UV. eu folosesc o masca profesionala de la Imperity Professional (17lei/1200ml) pentru par vopsit.

daca nu stiti de ce tratament are nevoie parul vostru, este suficient sa scufundatii in apa un fir de par si sa trageti de el gentil. daca firul de par se rupe brusc, aveti nevoie de un tratament pentru hidratare. daca firul de par se intinde asemenea unui elastic, atunci aveti nevoie de tratamentul cu proteine.

cunosc si cateva produse si remedii pentru stoparea caderii parului, insa postul meu devine prea lung Razz precum am scris si mai sus, daca stiti si voi ceva remedii pentru par, va rog sa scrieti. sunt foarte interesata. Smile

sorana

Posts : 6
Join date : 2013-01-06

Back to top Go down

ingrijirea parului Empty Re: ingrijirea parului

Post by Saturnnatar Fri Jan 11, 2013 8:28 am

Sorana, chiar te-as ruga sa scrii si despre tratamente impotriva caderii parului, sunt cativa pe-aici cu problema asta Smile
Ca tot pomeneai de ulei de argan si altele, sa stii ca am vazut chiar ieri la un magazin naturist un pachet la 18 lei cu 3 sticlute de uleiuri pt uz cosmetic: argan, germeni de grau si seminte de struguri (sticlutele aveau in jur de 30 ml, dupa cum aratau).
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum