Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crema de fata

3 posters

Go down

Crema de fata Empty Crema de fata

Post by Guest Wed Mar 07, 2012 8:54 am

In continuare voi prezenta o reteta simpla de preparare a unei creme de fata.

Ingrediente:
- unt(ulei) de cocos 100 ml;
- ulei de masline extravirgin 20 ml;
- ulei esential de salvie(sau orice altceva preferati si place tenului - rozmarin, tea tree, roinita etc.) 5-10 picaturi;

Untul de cocos se incalzeste usor, pana la max. 40 grade, daca este in stare solida. Daca este lichid(undeva peste 22 grade devine lichid), se amesteca cu uleiul de masline si cel esential. Se lasa 2-3 ore la rece apoi crema e gata.

Pentru tenul meu mixt este o crema perfecta. Uleiul de cocos este antiacneic datorita compozitiei chimice pe care o are. Se absoarbe usor in piele hranind-o in acelasi timp. Uleiul esential de salvie echilibreaza tenul gras. Despre uleiul de masline...numa' de bine. Contine vitaminele A si E, omega 3 si omega 9, hidrateaza, este antirid etc.

Aceasta crema este buna si pentru ten, si pentru maini sau alte zone ale corpului. Daca se doreste o crema puternic antiacneica recomand sa se adauge ulei esential de tea tree(arbore de ceai) si lavanda. Cantitatea de ulei esential adaugata depinde de preferintele fiecaruia...


NOTA: aveti grija ca in sticluta cu ulei esential chiar sa fie ulei esential(numit si ulei eteric). "Fragrance oil" sau "ulei aromatizant" nu sunt uleiuri esentiale ci chimicale atent selectionate pe care eu nu le pun nici macar in lampa de aromaterapie decat rareori.

Guest
Guest


Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by Guest Fri Jun 22, 2012 9:32 pm

XyroRyx
In continuare voi prezenta o reteta simpla de preparare a unei creme de fata.

Cunosti vreun tratament din plante pentru curatare intensa a fetei pe baza de exfoliere? M-ar interesa sa cunosc plante ce stimuleaza activitatea pielii fetei.
Eu dupa piling cu granule abrazive ajung la fata inrosita. Pentru mine nu e bai, dar ma gandesc ca acum vara sa nu fie vreo problema cu ultravioletele.
Ai cunostinte de ce plante sau crema de plante au si factor de protectie impotriva UV si ce alte plante au proprietati de a stimula regenerarea pielii fetei?

Guest
Guest


Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by Corinna Thu Jul 05, 2012 9:09 pm

Incearca mastile de fatza cu argila - nu contin nimic artificial, doar argila naturala, pe care o inmoi cu apa ca s-o aplici pe piele. Uite aici, 21 de pliculete costa 9 lei : [You must be registered and logged in to see this link.] Despre plante nu stiu sa-ti spun chiar acum, o sa ma uit prin cartile mele de fitoterapie si revin.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by Guest Fri Jul 06, 2012 11:42 pm

Da, mersi. Sa incerc si cu argila. Si efectul banuiesc ca ar fi cel de mineralizare si stimulare a circulatiei sangelui din pielea fetei, nu? Ca sa stiu sa combin cu pilingul cu granule abrazive...

Guest
Guest


Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by Corinna Sat Jul 07, 2012 1:43 am

Da, efectul e de remineralizare, dar si de uscare... adica nu mai e nevoie sa folosesti alte tehnici, ba chiar nu ti-as recomanda sa te mai si speli cu ceva abraziv cat timp pui masti cu argila. Inca ceva, pielea si parul de multe ori reflecta alimentatia, asa ca daca vrei rezultate optime, evita consumul de lapte si grasimi prelucrate (margarina, cartofi prajiti etc).
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by sorana Fri Jan 11, 2013 2:16 pm

[quote="Guest"]XyroRyx

Eu dupa piling cu granule abrazive ajung la fata inrosita. Pentru mine nu e bai, dar ma gandesc ca acum vara sa nu fie vreo problema cu ultravioletele.
Ai cunostinte de ce plante sau crema de plante au si factor de protectie impotriva UV si ce alte plante au proprietati de a stimula regenerarea pielii fetei?

cel mai natural gomaj este cel cu faina de malai sau cu zat de cafea. doar odata pe saptamana se face un peeling, si daca vrei, poti sa pui malaiul sau zatul in putina miere, sa nu fie prea abraziv. plantele nu-ti prea ofera curatare prin abraziune. cel putin eu nu stiu despre o astfel de planta. insa pot sa-ti spun ce ceaiul Trei Frati Patati este genial. poti sa faci un decoct pt aplicari locale sau infuzie pt. consum. cum a zis si Corina, mastile faciale cu argila sunt foarte bune. razele UV afecteaza tenul la fel de tare chiar daca nu il exfoliezi inainte. chiar si iarna razele UV afecteaza pielea. sunt si factorul principal care imbatranesc si rideaza pielea. pentru stimularea circulatiei sangvine la nivel celular, poti incerca sa dizolvi putina tinctura de ardei iute in multa apa si sa aplici pe fata mixul prin tamponare.

o crema extraordinara care regenereaza foarte rapid pielea este Epitheliale A.H de la A-DERMA. este o crema cu acid hialuronic care stimuleaza regenerarea epiteliala si efectele se vad. eu o folosesc de ceva vreme si o aplic pe urme de cosuri, taieturi. e mai scumpa, ce-i drept (35lei un tub de 40ml) insa eu folosesc un tub intr-un an. e nevoie de o cantitate mica.

cremele cu factor de protectie incep sa fie tot mai intalnite pe piata. si farmecul a inceput sa faca de la o vreme. au o gama bio, cu extract de floare de colt si sunt pt. 20+. mai sunt cremele de la vichy, la roche posay. orice ai alege, alege ca factorul de protectie sa fie cel putin 15.

sorana

Posts : 6
Join date : 2013-01-06

Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by temiz Fri Mar 22, 2013 11:28 am

[quote="Corinna"]Incearca mastile de fatza cu argila - nu contin nimic artificial, doar argila naturala, pe care o inmoi cu apa ca s-o aplici pe piele. Uite aici, 21 de pliculete costa 9 lei : [You must be registered and logged in to see this link.] ]

Subscriu acestei metode.. Am folosit argila naturala si inca folosesc pentru masti de fata. Nu e necesar sa o folosesti in fiecare zi, ci e de ajuns sa faci un tratament de 1-2 saptamani si apoi faci pauza. Oricum, efecte se vad inca de la primele aplicari: respira pielea, se duc treptat si cosurile existente pe fata.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Crema de fata Empty Re: Crema de fata

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum