Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Experiment

3 posters

Go down

Experiment Empty Experiment

Post by Guest Wed Mar 07, 2012 9:31 am

Urmatorul experiment e recomandat atat celor care vor sa piarda in greutate, cat si celor care doresc sa isi imbunatateasca starea generala a organismului. Se adreseaza persoanelor care au obiceiuri alimentare moderne -consuma prea multe alimente procesate, tot felul de sucuri asa-zis naturale, produse "la punga" etc.

Timp de 1 luna sa nu se consume paine de niciun fel, paste fainoase, zahar, lactate(e voie doar branza) sau orice produse procesate. Nu salamuri, nu prajituri, nu alcool, nu cola sau alte sucuri, nu nimic "de cumparat". Doar fructe, legume, miere, carne si branza "de casa", oua...chiar si cartofi, dar fierti. Daca ii trece cuiva prin cap sa isi faca paine in casa...don't.

Recomandare 1: consumul a cel putin 2l/zi lichide.
Recomandare 2: sa se acorde atentie la combinarea alimentelor. Nu se amesteca rosiile cu cartofi, deoarece primele sunt acide, cartofii sunt bazici => digestie grea. Acelasi lucru si in cazul bananelor cu portocale.
Recomandare 3: fructele se consuma INAINTE de masa, deoarece se digera rapid. Altfel ajung sa fermenteze si sa provoace balonari.

Guest
Guest


Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Saturnnatar Fri Mar 09, 2012 1:56 am

Cunosti vreo "dieta" pentru cresterea greutatii in mod controlat, fara sa fie bazata (numai) pe grasimi ?
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Guest Fri Mar 09, 2012 3:33 am

Cresterea in greuate ar trebui sa insemne, in viziunea mea, o intarire si echilibrare a organismului. Asta s-ar realiza prin sport si o dieta din care sa nu lipseasca proteinele. Proteine care sa nu fie doar de origine animala, ci si asimilate din ciuperci, fasole/linte, alge etc. As include proteinele vegetale in special deoarece, desi nu au un efect rapid, servesc organismul pe termen lung.
Depinde de organism ce alimente l-ar ajuta sa ia in greutate...Pe unii grasimile si dulciurile ii ajuta, pe altii nu. Pentru fiecare e diferit raportul necesar proteine/glucide/lipide pe care trebuie sa-l consume.
Altfel spus, eu daca as vrea sa cresc in greutate nu m-as axa pe o dieta anume, ci as tine un regim menit sa regleze metabolismul, asociat cu exercitii fizice adecvate. De aici incolo organismul stie singur ce sa faca, cat sa adauge la masa musculara si cat sa puna la tesuturile adipoase.

Guest
Guest


Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Guest Fri Mar 09, 2012 3:38 am

Greseala pe care am vazut ca o fac multi, atat ca sa ia cat si ca sa scada in greutate, este ca se axeaza doar pe grasimile din corp, respectiv pe adaugarea sau eliminarea lor. Astfel, cineva care vroia sa ia in greutate a obtinut ceva burta, o talie mai groasa si cam atat...nimic armonios in chestia asta. Tipa de fapt vroia sa aiba sanii mai mari...
Eu insist pe intarirea corpului acolo unde este nevoie si pe echilibrarea sa. Automat si greutatea se va regla coreaspunzator.

Guest
Guest


Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by georgi anna Mon Jun 18, 2012 10:27 am

Buna, cum se dam seama daca am combinat corect alimentele?
Pentru un meniu obisnuit (de toate zilele) care sunt cele mai bune combinatii pentru mic-dejun, pranz, cina si care sunt combinatii mai putin bune?
Obisnuiam sa cred ca dieta raw este cea mai buna,acum incep sa cred din ce in ce mai mult ca nu asta e cel mai important,ci varietatea si modul de combinare, evitand produsele super procesate bineinteles.

georgi anna

Posts : 5
Join date : 2012-06-18

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Corinna Wed Jun 20, 2012 5:24 am

Georgi anna despre combinarea corecta a alimentelor , nu stiu ce sa zic; vreau sa iti raspund insa legat de dieta raw - parerea mea e ca ar putea fi sanatoasa numai daca am reduce semnificativ diversitatea planteor consumate, deoarece multe din ele sunt toxice in stare cruda, sau daca nu, atunci foarte greu digerabile (cum ar fi cartofii, napii, vinetele). Nu cred ca stramosii nostri au adoptat gatitul ca o moda, ci pentru ca prin preparare, unele substante se descompun si mancarea devine mai usor digeabila. Evident, in cazul fructelor si verdeturilor gen salata, consumarea lor in stare proaspata e cea mai eficienta, datorita acelor substante (de ex vitamina C) care prin fierbere se distrug. Parerea mea e ca o dieta cat mai variata, fara excese de nici un fel, e cea mai eficienta si sanatoasa.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Corinna Wed Jun 20, 2012 5:33 am

@ Xyro Ryx: am incercat mai demult sa tin ceva asemanator cu ce ai scris tu, insa dupa cateva zile aveam o pofta nebuna de fainoase (desi oricum nu prea consum paine in mod normal) si imi era foame intr-una... a trebuit sa-mi fac niste paste ca sa imi revin. Cat despre lactate, ai dreptate, nu-s prea ok. cel putin nu alea din lapte de vaca si mai ales din comert. Btw, am descoperit recent ca laptele de capra nu contine lactoza - lactoza fiind substanta din laptele de vaca ce ne provoaca probleme la stomac si impiedica absortia eficienta la nivel intestinal.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by georgi anna Thu Jun 21, 2012 2:17 am

Laptele si branza de capra sunt cele mai bune (cel mai mare continut de calciu,vitamina D), iar la polul opus sunt cele de vaca Very Happy

georgi anna

Posts : 5
Join date : 2012-06-18

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Corinna Thu Jul 05, 2012 9:46 pm

Pai e si logic, din moment ce vacile asa cum le stim noi azi provin dintr-o serie de selectii genetice foarte riguroase in vederea cresterii productivitatii (deci cantitate in defavoarea calitatii). Am vazut intr-un documentar ca vacile de prin fermele vestice sunt asa distruse fizic de la faptul ca au fost selectate pentru a avea ugerele cat mai mari, incat dupa primii 2-3 ani de viata au deja coloana deformata. In plus, am citti si eu recent ca laptele de capra nu contine lactoza - o substanta care face ca laptele de vaca sa nu se asimileze in organismul uman cum trebuie si mai cauzeaza si probleme de sanatate.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Experiment Empty Re: Experiment

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum