Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Food around the world

3 posters

Go down

Food around the world Empty Food around the world

Post by Corinna Mon Mar 12, 2012 11:47 pm

Va intreb pe cei care nu sunteti in tara sau ati fost plecati: e mancarea in tarile europene asa de proasta cum se spune? Si cu detalii va rog, sunt chiar foarte curioasa.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 2:19 am

Germania....
Toate utilitatile sunt scumpe dar mancarea-i ieftina. Si prin mancare ma refer la o intreaga varietate de "bunatati" preparate in malaxor si atent ambalate in fel si fel de conserve. Astea sunt pe toate gardurile. Ce-i drept au si eu legumele lor care arata perfect deci si aici nu stiu chiar daca sunt naturale. Spre exemplu am cumparat un kg de mere in prima zi cand am ajuns aici. Si acum arata la fel dupa 2 saptamani. la fel si cu rosiile si castravetii. Arata ca proaspat culese Very Happy
La mine e mai ciudat ca eu cum nu stiu germana nu prea inteleg ce contin. Singura modalitate catd e cat de a-mi da seama este sa ma uit la pret...daca e peste 5 euro bucata, e mai natural...face bine la ficat...ce e sub, contine in general multe vitamine: E322, E415, etc.


Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 6:00 am

Ce se consuma pe-acolo cel mai mult, din cate ai vazut pana acum? Orice-ar fi, do not eat that shit! Razz

Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 7:20 am

Se consuma foarte mult semipreparatele sau mancarurile care se pregatesc usor: supe, sosuri...etc. Sunt foarte multe produse la caserole care sunt destul de ieftine dar nu-mi inspira incredere: specialitati de sunca, de salamuri, fel si fel de unturi...creme de unt...margarina cu gust de iarba...foarte multe. Cu toate astea am fost destul de atent la ce mi-am luat. Au o gramada de salate de maioneza cu te miri ce prin ele...arata bine, dar, dupa experientele trecute am zis ca mai bine crap decat sa imi iau (mai am 2,5 luni de stat, asa ca nu garantez nimic Smile) In schimb astia nu stiu sa faca paine de unde rezulta ca nici nutella nu mi-am luat inca - damn...sper sa nu-mi ratez viata si sa nu incerc Smile)

Sa va povestesc si despre dulciuri sau nu? =))

Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 7:38 am

In sfarsit ai pomenit despre adevarata sursa de hrana: dulciurile. No, zi. Eventual zi cate ceva despre dulciurile cat de cat naturale de pe la ei. La naiba, zi orice despre toate dulciurile lor! What a Face

Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 7:45 am

Mno asa....imagineaza-ti ca esti in real sau carrefour la rafturile cu dulciuri...asa....e clara imaginea in cap? No acum scapa repede de cosmarul asta...de a gasi numai cateva sortimente de milka...si de orice alta ciocolata...ca sa nu mai zic de forme sau modalitati de prezentare. Aici is de 10 ori mai multe. Am vazut numai la ciocolata o gramada de producatori toate tipurile, culorile, gusturile...mi-a crescut glicemia numai cand m-am uitat. Pe langa astea mai sunt si bomboane tari, gumate, jeleuri, orice.....si acum ca vine si Pastele...toate astea se gasesc si sub forma de iepurasi. Ain't that nice?! Ma uit cam des pe geam...magazinul e la 5 min de mine...hehehe

Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Guest Fri Mar 16, 2012 8:22 am

Cam ce mananci tu acolo de obicei? Daca aia n-au paine, sunt curioasa cum te-ai adaptat la asta.

Guest
Guest


Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Corinna Wed Mar 21, 2012 1:14 pm

Fructe si legume care nu se mai strica au aparut si pe aici, am avut odata o portocala vreo doua luni in fructiera si singura schimbare a fost ca incepuse sa se usuce putin. Sunt curioasa insa, exista si o piata pentru produse organice, mai produce cineva traditional, sau macar se importa asa ceva? A, inca o chestie, mi-a mai zis cineva care-a fost prin Germania, (si il cunoastem toti 3 Cool ) ca acolo nu se gaseste usturoi, decat eventual sosuri cu aroma de usturoi... mi s-a parut ciudat.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Sith90Lord Tue Jul 31, 2012 12:53 pm

Din cate stiu italienii au o bucatarie sanatoasa.
Este si o emisiune "Occhio alla Spesa" foarte riguroasa cand e vorba de calitatea alimentelor. Dar, din cate am vazut, mancarea (buna) este mai scumpa la italieni.
Sith90Lord
Sith90Lord

Posts : 11
Join date : 2012-07-21
Age : 34
Location : Craiova

Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by temiz Wed Aug 01, 2012 4:35 am

Tendinta din prezent in Romania, cel putin in orasele mari in supermarketuri este sa gasim legume si fructe din afara care rezista destul de mult timp, arata frumos si gust cam deloc. De ce spun asta ? Pentru ca e o tendinta luata din afara. Asta se intalneste in strainatate, cel putin in Spania. Acolo nu mai exista case cu curti in care sa cresti animale sau sa ai o gradina imediat in apropiere (am stat intr-un satuc o perioada), iar acele terenuri pe care le detin unii sunt folosite pentru productia in masa de diverse legume si fructe care sunt automat stropite (stiu ca se plangea cineva ca trebuia sa dea cu nu stiu ce gaz pe niste pomi si nu avea protectie). Mi-a spus cineva ca inainte, in acel satuc, casele aratau precum cele care sunt la noi in sensul ca se cresteau animale si aveau oamenii gradini, doar ca odata cu intrarea in UE s-au dus toate astea.
Acolo era si un caz fericit: un domn crestea niste capre si avea si gradina sa pe care o ingrijea fara sa o stropeasca. Stiu ca i-a dat surorii mele o ceapa foarte mare si arata destul de bine si doi dovlecei tot frumosi. Pareau a fi ca cei din gradina romaneasca. Presupun ca pana la urma poti sa cresti legumele cum doresti tu acolo, doar ca e mai bun confortul de acasa, fara munca in gradina.
Am avut ocazia sa merg si intr-o piata traditionala, asa cum sunt ale noastre. In mare parte, produsele aratau ca cele din supermarketuri. Poate ca rosiile aduceau mai degraba ca fiind crescute in gradini mai putin stropite. Nu existau persoane care sa vanda oua de tara sau produse asemanatoare pe care le gasim la taranul de la noi.
Acolo exista si produse bio insa costa destul de mult, ceea ce mi se pare o prostie si o lipsa de informare din partea publicului. Mi se pare putin comic faptul ca o doamna de acolo spunea ca mananca sanatos, mananca foarte multe fructe, cereale si lapte si totusi e plinuta si are probleme de sanatate. Ideea este ca daca mananci multe fructe, nu inseamna automat ca mananci sanatos (si nu ma refer la modul in care au fost crescute), ci la cantitate si faptul ca acestea contin multe zaharuri.
Cu toate acestea, consider ca stilul eco incepe sa prinda din ce in ce mai mult prin Europa. Cand spun asta ma refer la diversele anunturi pe care le vad prin jur, emisiuni, discutii intre oameni. Un caz fericit este cel din Germania (o tara puternic industrializata) care face din ce in ce mai multe proiecte gen: green city.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Food around the world Empty Re: Food around the world

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum