Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Motivatia de a scrie pe geea-sophia

2 posters

Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Guest Sat Jul 14, 2012 1:27 am

Ma gandesc ca o parte din persoanele ce ajung pe acest forum ori sunt pentru prima data pe un forum ori nu prea obisnuiesc sau sunt obisnuite sa poarte discutii cu membrii forumului mai mult sau mai putin cunoscuti.
Am sa va spun cum a fost la mine, initial cand am intrat pe un alt forum decat acesta dar tot asemanator intr-o oarecare masura, nu eram obisnuita sa vorbesc pe diverse teme si mai ales pe un forum; ori aveam preconceptii ori aveam atitidinea "ce as putea sa scriu eu ceva nou cand ceilalti stiu mai multe decat mine?!!". Poate nu a fost usor pentru mine partea in care aveam reactii neasteptate de la ceea ce scriam, dar pe masura ce ele apareau incercam sa le rezolv si sa vad de ce ma deranjaza atata (ca un exemplu: exprimare neclara datorita frazelor lungi Very Happy ). Pe langa asta exprimandu-ma printre oameni familiari iti dezvolti comunicarea sociala in primul rand si in acelasi timp poti sa observi cum ti se asaza ideile, gandurile (devin mai clare pentru tine).
Un forum in care persoanele ce-l constituie sunt persoane care sunt deschise discutiilor e un bun mediu in care te poti dezvolta pe anumite aspecte.
Ma gandeam la acest aspect si realizam ca daca am prelua idei de la unul de la altul am avea doar senzatia ca suntem incantati de idei si am ajunge la un moment dat sa ne complacem sub influenta lor; poate ca la un moment dat ne vom trezi cu un gust amar cand vedem o oarecare diferenta uriasa intre aceste idei si "realitatea oamenilor" si le vom pune o eticheta "utopie". Eu cred ca daca ne constituim un motor de gandire propriu mai puternic (in sensul ca sa facem un pic mai mult decat sa preluam informatii de la unul de la altul); treptat cred ca vom gasi in noi resursele de care cunoscatorii intr-ale Spiritului vorbesc; gandurile prind o structura bine definita care cu adevarat ne ajuta fiinta daca in acest proces suntem cu totii sinceri fata de noi insine; bineinteles ca ma refer la propriul proces, iar forumul e doar un simplu context in care poti face ce am mentionat mai sus.
Eu asa am privit si privesc amprenta mea lasata forumului.
Sper sa nu fie cazul dar e posibil sa mai apara persoane care vor dori sa-si faca vreo misiune crestineasca aici pe forum, de a ne intoarce pe "calea cea dreapta", avand idei mai mult paranoice decat rezonabile; insa cred ca in final pe forum vor ramane cei ce au inteles ce ne uneste ca sa fim prezenti pe acest forum.

Guest
Guest


Back to top Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Re: Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Saturnnatar Sat Jul 14, 2012 11:18 am

Frumos spus Limena. Forumul acesta este in primul rand un FORUM, adica un loc de discutii, schimburi informationale... pe scurt, comunicare. Dupa cum ii spune si numele, este un forum despre cunoasterea si intelepciunea Pamantului. Nu doar spiritualitate sau doar stiinta. Apoi, Geea Sophia este un loc in care e nevoie de activitate. Nu orice fel de activitate, ci una constructiva.

Acum, ca sa poti scrie pe un forum nu trebuie neaparat sa stii multe despre ceea ce se discuta, cum ar crede unii (des intalniti). Dimpotriva, trebuie sa fii comunicativ, altfel nu ai ce cauta pe un FORUM. Nu e un loc de stat si citit, din moment ce nu e biblioteca, ci se cere de la fiecare membru sa fie activ. Sa puna intrebari, chiar si simple si nestiutoare (ca de acolo incep primii pasi spre cunoastere), sau sa dezvolte subiecte deja existente.

Astfel, pe acest forum trebuie fiecare membru sa fie activ. Altfel nu are ce cauta aici. Deci pe viitor va fi introdusa o regula: dupa 1-2 saptamani de pauza (fara scris, nejustificata sau explicata gen "oameni buni, dispar ca plec la mare/munte etc, revin in 3 saptamani"), membrul respectiv va fi avertizat. Dupa 2-3 zile de continua absenta, va fi sters. E simplu. Avem nevoie de oameni activi care sa nu trebuiasca sa fie sustinuti in discutii de catre unul sau altul, ci sa poata ei insisi sa intretina si sa dezvolte diverse topicuri.

Probabil ca stiu unii care au participat pe un vechi forum facut de mine, de atitudinea mea transanta si dura cu privire la membri. Aici lucrurile vor fi mai lejere, mai ales pentru ca nu sunt eu adminul principal. Dar sper sa fie discutii constructive si libere despre orice tine de cunoasterea Pamantului (adica, cea care apartine Pamantului si despre Pamant), si nu despre religii si dogme cu caracter indoctrinant.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Re: Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Saturnnatar Sat Jul 14, 2012 11:21 am

Pe langa asta, la vechiul meu forum trebuia sa trag de oameni sa scrie si sa intretin discutii altfel pauza. Dupa ce l-am sters, s-au trezit cativa ca vai, de ce l-am sters etc... o buna parte din ei fiind dintre cei inactivi sau cititori in ascuns care nu postau mai nimic. Aici NU se va repeta treaba asta.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Re: Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Guest Sat Jul 14, 2012 12:27 pm

Cred ca cei ce vor aparea pe forum pe viitor, vor prinde ideea forumului din cele discutate aici. Ideea e ca tot pe voi va ajutati si aveti si mediul in care sa o puteti face; aici nu prea mai exista "nimeni din lumea asta nu gandeste macar asemanator cu ce gandesc eu; sunt un insinguratic din punctul acesta de vedere" Razz. Acum aveti cativa oameni care se apropie ca si perspectiva de perspectiva voastra, urmeaza sa va redefiniti atitudinea fata de voi, fata de viata si totul...
Repet e doar un mediu in care puteti realiza ceva in privinta comunicarii cu oameni care gandesc asemanator care au preocupari atat pentru planeta cat si pentru cunoastere ...

Guest
Guest


Back to top Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Re: Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Corinna Fri Jul 27, 2012 1:58 pm

O mica mentiune: motivatia de a scrie trebuie sa fie personala...
Ca admin am cautat sa deschid cat mai multe subiecte pentru interesele fiecaruia, insa nu e datoria mea sa trag de nimeni sa-i arat la ce ii foloseste comunicarea si deschiderea. Cei care inteleg asta o vor face, cei care nu, nu, e simplu.
In general, nu cred ca are nimeni obligatia nici macar morala sa traga de cineva care nu e convins de utilitatea unei actiuni - am simtit nevoia sa mentionez asta pentru ca am auzit de-a lungul timpului pe multi care au impresia ca cei care au ajuns la un nivel un pic mai inalt sunt cumva datori sa ridice si pe altii dupa ei.
E ca si cand tu te-ai pregatit din greu pentru un proiect la scoala si colegii tai vin si te acuza ca nu-i lasi sa copieze dupa tine... inclusiv dintre cei care la randul lor au fost solicitati candva pentru ajutor si au refuzat sa-l ofere.
Corinna
Corinna
Admin

Posts : 137
Join date : 2012-02-29
Location : Romania

http://awakeinginspirals.blogspot.com

Back to top Go down

Motivatia de a scrie pe geea-sophia Empty Re: Motivatia de a scrie pe geea-sophia

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum