Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

3 posters

Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Sun Jul 29, 2012 12:28 pm

Greu de definit Infatuation in limba romana, dar am sa incerc printr-o prima explicatie din engleza.
"Infatuation consists of people thinking they are in love but when indeed it is just a deep lust or like for another person."
"Infatuation is liking everything about a person, and seeing them as perfect. you do not see their flaws, just overlook them and act like they are perfect. "

Cam asta simt eu, pentru o stimabila domnisoara, iar de atunci si anume prima oara cand am vazut-o am stiut ca ceva ceva va fi. A fost si inca este o relatie de prietenie care bineinteles poate sa piara dupa cateva cuvinte care exprima niste sentimente. Mi-e frica sa nu se intample asta pentru ca e ceva frumos pana la urma, chiar daca nu vreau o alta relatie deoarece tocmai am iesit din una, cu ceva dezastre psihice, mai putin emotionale.
Persoana de care vorbesc parca emana afectiune desi nu vrea sa demonstreze prea mult sau incearca sa nu o faca tocmai pentru a nu starni ceva probabil. ("too late")

Intrebarea / Intrebarile: Cum treci prin asa ceva? Cum poti avea o relatie de prietenie pura cu o persoana de sex opus fara sa te gandesti la ea cu "infatuation" mai ales ca acea persoana da semne care par, dar nu par a fi in avantajul unei relatii serioase?

Multam!
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Mon Jul 30, 2012 2:35 am

Salutare, slayer !

Am nevoie de niste lamuriri inainte de a putea raspunde: De cat timp dureaza relatia de prietenie dintre voi ?
Domnisoara este mai mult "baietoasa" , in sensul ca are mai multi amici de sex masculin decat amice de sex feminin ?
De ce spui ca poate sa piara dupa cateva cuvinte care exprima sentimente? Ti-a dat de inteles asta ?
Cand spui ca persoana parca emana afectiune, la ce te referi, mai exact ?

Incearca, te rog, sa mai dezvolti. Oarecum, mi se pare familiara situatia Smile


temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by Saturnnatar Mon Jul 30, 2012 3:40 am

Slayer, bine ai venit.
Ceea ce ai descris tu, pentru mine ar fi gradul cel mai inalt al "pasiunii", termen prin care descriu o combinatie de fenomene hormonale (care nu e obligatoriu sa includa si sexualitatea), emotionale si mentale pe care oamenii le confunda cu iubirea. Prin iubire ma refer la starea-sentiment de apropiere puternica, care o simti fata de un om de gen opus indiferent de actiunile sale.
Acum... orice relatie trebuie sa inceapa cu prietenie, in viziunea mea. Iar prietenia sa nu dispara cand apar si sentimentele mai profunde unul fata de celalalt. Cei mai multi nu au prietenie la inceput, sau daca au, o pierd pe parcurs lasand loc posesivitatii, atasamentului si, ulterior, geloziei care duce la lipsa de comunicare, cenzurare etc...

Legat de situatia ta, iti recomand mai intai sa evaluezi (daca reusesti sa fii lucid cat de cat Very Happy) daca prietenia voastra in mod sigur s-ar duce dracu' in cazul in care i-ai spune ce simti pentru ea. Pe prietenie as pune pret cel mai mult. Daca da, atunci nu m-as baga sa spun nimic. Daca nu, go for it.

"Cum poti avea o relatie de prietenie pura cu o persoana de sex opus fara sa te gandesti la ea cu "infatuation"..."
Reteta simpla: da-ti trei palme din fundul gradinii, in fiecare dimineata pe stomacul gol.
Glumesc... "Infatuation" pare sa fie o distorsionare exagerata a realitatii despre acea domnisoara. Cu siguranta, ca toti oamenii, are multe defecte si trasaturi mai putin placute tie care, daca te-ai stradui intentionat sa le dai mai multa atentie si cantarire, pot sa-ti cam scada din sentimentele astea "inalte" fata de ea. Orice viziune distorsionata de genul asta asupra unei posibile viitoare partenere ("future ex-girlfriend"...) va atrage cu sine destule probleme. De ce ? Pentru ca vezi in ea ceva ce nu e acolo cu adevarat si trezirea poate sa fie ca un bocanc de punker in hemoroizi.

Oricum, daca chiar aveti prietenie adevarata intre voi doi, ea ar intelege sentimentele tale (daca le exprimi, si nu insisti sa ti se raspunda la fel) indiferent ca ti le va impartasi sau nu. Daca nu, nu as numi asta prietenie. Deci... are doua taisuri situatia, si doar tu poti sa sti care varianta sa o iei in considerare. Dar asta e doar viziunea mea, trecuta prin experiente in care absenta prieteniei adevarate intr-o relatie a dus la ceva ce mi-a mancat nervii si mi-a scos fire albe in cap, alaturi de viziuni eronate (de prea mare "perfectiune") despre persoanele de langa mine. "Infatuation" mi se pare o astfel de viziune eronata, cum am mai zis.

Sumar: fa-ti o viziune clara despre ea, punand accent in mintea ta pe lucrurile opuse celor care te fac sa o vezi perfecta; alege prietenia daca o relatie ar distruge amicitia deja existenta. Si... tine-ne la curent. Studiu de caz interesant !
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Tue Jul 31, 2012 7:01 am

temiz wrote: Salutare, slayer !

Am nevoie de niste lamuriri inainte de a putea raspunde: De cat timp dureaza relatia de prietenie dintre voi ?
Domnisoara este mai mult "baietoasa" , in sensul ca are mai multi amici de sex masculin decat amice de sex feminin ?
De ce spui ca poate sa piara dupa cateva cuvinte care exprima sentimente? Ti-a dat de inteles asta ?
Cand spui ca persoana parca emana afectiune, la ce te referi, mai exact ?

Incearca, te rog, sa mai dezvolti. Oarecum, mi se pare familiara situatia Smile


Buna, Temiz

Relatia dureaza de cam o luna cred, baietoasa n-as putea spune chiar, dar din cate stiu, amici baieti sunt cu siguranta mai multi, dar are prietene multe Smile. Spun ca poate sa piara o relatie de prietenie de genul pentru ca am fost acolo Razz de mai multe ori chiar. Oricum, nu cred ca as avea nevoie de o relatie mai serioasa acum, chiar daca totusi ar putea fi frumos cu ea. Tocmai am iesit dintr-una destul de agitata si am ramas putin marcat.
Spuneam ca emana afectiune, dar de fapt mai bine as fi zis ca arata interes. Ne-am sarutat recent Smile si am facut si altele. Problema e ca acum regreta din cate spune, iar eu cam deloc.

Multumesc pentru interes!

slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Tue Jul 31, 2012 7:47 am

Buna Saturnnatar,

Foarte bine mi-ai raspuns si multumesc mult. Solutia cam asta e: "Sumar: fa-ti o viziune clara despre ea, punand accent in mintea ta pe lucrurile opuse celor care te fac sa o vezi perfecta; alege prietenia daca o relatie ar distruge amicitia deja existenta. " pentru ca am gasit deja acele lucruri opuse. Pana la urma a fost doar un fling si se pare ca atat va ramane. Ce ramane de facut pentru mine acum cred ca e sa ma detasez ceva mai mult, desi va fi greu pentru ca pe langa altele e o persoana faina. Problema ramane a mea pana la urma, dar hei am trecut prin lucruri mai grave Smile

Pentru Temiz: chiar daca am gasit raspunsuri, apreciez si astept in continuare si raspunsul tau.

Thanx
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Tue Jul 31, 2012 10:38 am

Sunteti inca mici in sensul ca va cunoasteti de putin. Poate si de aceea ai tu acea imagine despre ea in care o vezi perfecta. Timpul te va ajuta sa vezi si ceea ce nu doresti sa vezi acum la ea, dar o stare alerta nu strica niciodata. E periculos de multe ori sa vezi doar ceea ce doresti, ajungi sa iti formezi o imagine a acelui om care nu mai corespunde deloc cu realitatea si sa crezi ca e cea adevarata! Asta am facut eu in ultima relatie.
Relatiile de prietenie nu pier daca nu sunt chiar de prietenie, trust me! Sunt doar un soi de asteptari, lipsa de comunicare si deschidere. In prezent, vechiul meu prieten este actualul meu partener (ne stim de mai bine de 10 ani de zile) si am inceput cu bine. I-am zis clar ce vreau.
Apropo de iesit dintr-o relatie si intrat in alta. De multe ori simtim nevoia sa intram intr-o alta relatie imediat dupa ce am terminat-o pe cealalta deoarece ne simtim raniti, dorim companie, atasament, vrem sa nu ne simtim singuri. O perioada de pauza prinde foarte bine. Te mai imprietenesti cu tine.
Sa nu mai regrete ceea ce a facut. Traieste momentul fara sa il critici.
Cam atat deocamdata (nu pot mai multe, sunt prinsa in ganduri.. ) Revin cu un alt post mai pe larg despre povestea mea. Poate vei invata de la mine.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Wed Aug 01, 2012 11:22 am

Da, temiz, am vazut deja ce orb fiind nu am vazut. Doar am simitit putin, insa sobolanul nu mananca branza pana n-o miroase, iar eu am gustat din plin. Era putin stricata, nu regret, dar e usor bizar/ nasol/ . Simt exact asa: sa intru dintr-o relatie in alta, desi nu vreau si parca am creierul necontrolabil.
N-am mai trecut de mult prin asta. Eh... ce nu te omoara te face mai puternic, poate mai destept. Multam!
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Wed Aug 01, 2012 11:26 am

Stai o perioada singur, doar tu cu tine Smile ai sa vezi ce bine este ! Totodata, asta te va ajuta sa iti dai seama de anumite lucruri destul de interesante. Bineinteles, depinde de gradul de sinceritate pe care doresti sa il ai tu cu tine insuti ! Nu uita: tu esti cel mai bun prieten al tau.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Wed Aug 01, 2012 11:29 am

Sunt cam prost prieten cu mine, de asta incerc sa fug probabil. Si respectiva probabil avea aceeasi problema insa mult mai complexa. Eu nu pot sta singur, sunt aproape dependent de socializare.
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Wed Aug 01, 2012 11:34 am

Ba poti, dar ti-e frica! Intotdeauna cautam prezenta altora chiar daca acestia nu ne asculta, intotdeauna cautam sa avem o distragere a atentiei noastre de la ceea ce se intampla in interior. Incearca sa stai in seara asta cu niste casti in urechi si muzica in regula care sa nu te faca sa iti amplifice vreo stare anume:
[You must be registered and logged in to see this link.]

E doar un sfat. Tu alegi pana unde si cand.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Wed Aug 01, 2012 11:36 am

Oh! Multumesc frumos! Am mai auzit de Omnia, frumos tare. Will do just that. Seara frumoasa!
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Thu Aug 02, 2012 2:31 am

Poti sa ne spui in continuare cum decurg lucrurile. Sunt curioasa cum a fost aseara Very Happy . Eu mi-am impartasit povestea pe un alt topic si deja ma simt mult mai bine. Asteptam parerile tale.
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Thu Aug 02, 2012 9:30 am

Am adormit greu Smile dar cu Omnia in surdina
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by temiz Fri Aug 17, 2012 12:22 am

A trecut ceva timp de la ultima veste despre tine. Cum mai esti ? Ai ceva de impartasit ?
temiz
temiz

Posts : 33
Join date : 2012-07-10
Age : 33
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Fri Aug 17, 2012 1:02 am

Buna Smile

Momentan, cred ca ok. Incerc sa vad mai mult decat spun substantele chimice din creier si sa ma obisnuiesc cu starea de singuratate. Probleme cu spatele pe langa astea si cam atat. Multumesc de intrebari! Dumneata esti mai bine?
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by Saturnnatar Tue Aug 21, 2012 12:50 am

Ca de la student la student, despre ce... substante chimice din creier vorbesti ? Very Happy
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by slayer Tue Aug 21, 2012 1:02 am

HO-C6H5-NH-C-(CH2)2-NH2 , C6H3(OH)2-CH2-CH2-NH2 Smile) cam astea din cate stiu eu. Nu mai sunt student doctore Razz
slayer
slayer

Posts : 17
Join date : 2012-07-29
Age : 36
Location : Bucharest

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by Saturnnatar Tue Aug 21, 2012 1:08 am

Studenti ramanem toata viata !

"Students ! What is your profession ?!?! Awu-Awu-Awu !!!"

Glumeam. Habar n-am ce ai scris tu acolo ce substante sunt. Prin caminul unde am fost eu exista cel putin una dubioasa: PH-00-2-10-G-00-RA. O auzeam actionand zilnic...

Anyway, tolereaza singuratatea nu ca o povara, pedeapsa ci ca o forma de recuperare dupa "boala"... E mai usor.
Saturnnatar
Saturnnatar

Posts : 80
Join date : 2012-02-29
Location : Cluj Napoca

http://ergoexie.wordpress.com

Back to top Go down

Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere? Empty Re: Infatuation: Un fel de iubire la prima vedere?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum